Možná máte večer, když se děti chystají spát, doma pohodu a děti usínají přesně tak, jak si přejete. Prostě jim řeknete, že je čas jít spát a ony bez řečí jdou do svých postýlek a ve chvilce usínají. A vy dospělí máte večer pro sebe. Můžete si dopřát klid u filmu, nebo jiný relax. No dobrá, také je někdy potřeba uklidit po večeři, případně ještě něco dodělat do práce. Ale zkrátka máte více méně pohodový večer a zvládáte vše ne tak úplně jako v knize o ideálním životě, ale tak nějak v rámci možností. 🙂
Přijde vám to tak trochu přitažené za vlasy? Máte pocit, že tohle jste nezažili už pěkně dlouho? Večer co večer máte doma všechno ostatní, jen ne klídek? Ať děláte co děláte, tak to vždy dopadne stejně? Zažíváte pocit zoufalství, křičíte a stejně je to k ničemu?
A třetí možností je kombinace těch předchozích dvou. To znamená, že to někdy docela jde, jindy padáte všichni do postelí rozladění, smutní a máte pocit, že to nějak nezvládáte?
Jak je to u vás? A ruku na srdce, jak byste to chtěli? 🤨
Je tak nějak jasné, že toho všichni máte večer tak akorát a pravděpodobně se těšíte na to, až děti budou v pelíšku a třeba zbyde chvilka na to, abyste se pověnovali sami sobě nebo partnerovi. A víte co?
Je to možné a není to zase tak složité. 😁
Děti potřebují pravidelnost. A také potřebují svůj čas a klid. A k tomu slouží rituály.
„Co, tom mám jako čarovat?“ Možná namítáte.
To samozřejmě rozhodně ne. Stačí si jen vytvořit pár jednoduchých, po sobě se pravidelně opakujících kroků, které budete dodržovat každý večer. No jasně, jsou i dny, kdy to nejde. Ale řekněme, že to budete dělat tak často, jak to jen půjde. A uvidíte výsledky. Třeba ne hned zítra, ale za nějaký čas určitě. 😉
A co by to mohlo být? Záleží na věku dětí. Pro miminko takovým předspacím rituálem je koupel, jídlo a zazpívání ukolébavky. (Nebojte, nebudou vás soudit, když vám to trochu ujede). Hlavní je, aby to bylo každý den stejně. Ne, na pěti minutách opravdu nezáleží.
Pro starší děti je potřeba vymyslet něco důmyslnějšího. Ale vlastně se to zase tak neliší. Co třeba:
Možná vás děsí to slovo společně. Ale nelekejte se. Je jasné, že pokud se dítě naučí si své hračky uklízet samo, tak už mu nepomáháte. A pokud už si umí vyčistit zuby, tak také vaši asistenci nepotřebuje. Opravdu záleží na tom, jak si to zavedete.
A protože je člověk tvor společenský, tak věřte, že žádné dítě nechce jíst samo večeři a usínat. (A televize ani jiná technika není společník!) 😒
Možná vám to teď celé připadá zbytečně složité a můžete mít pocit, že je to zase jen práce navíc, ale není. Chce to jen trochu času na to, abyste si zvykli a věřte tomu, že se vám to vyplatí. Jen to zkuste. A když se vám podaří zavést rituál večerní, tak můžete pokračovat a vytvořit si třeba i ranní. Po nějakém čase bude všem a vždy jasné, co je potřeba udělat.
Děti tím získají tolik potřebnou jistotu a vy ten tolik potřebný klid.
Určitě budu ráda za zprávy o tom, jak se vám to daří. 📩
A pokud byste si nevěděli rady s pohádkou, tak tady jeden tip:
Můžete vyzkoušet skřítkovské pohádky z eBooku POHÁDKOVÝ ROK SE SKŘÍTKY, které jsou originální a poučné a s láskou psané. A právě teď pro vás se slevou 100 Kč. (Stačí zadat slevový kód POHADKA)
Přeji vám i vašim dětem hodně zdaru a hlavně mnoho klidných večerů a krásných snů. 😊